Zajištění ubytování v jihoafrických městech je na slušné úrovni pomocí standardních světových ubytovacích portálů.
Letos jsem zvolil kombinaci www.agoda.com a www.booking.com. Všechna naše ubytovací místa v civilizaci jsem vybral v kategorii penzionů nebo B&B.
Druhou, trochu komplikovanější kategorií, je ubytování v přírodních parcích.
Exitují tady tři základní možnosti :
1. přímo v národních parcích pod správou SANPARKS a v provincii KwaZulu-Natal to je KZNWildlife
2. bydlet mimo parky a pak dojíždět každý den - zbytečná ztráta času
3. v soukromých rezervacích - cenově naprosto jiná kategorie. Začíná to na úrovni zhruba 10x dražší než jsou státní parky. V ceně jsou ale navíc služby průvodců, celodenní stravování atd. Tohle pro nás není.
Bezkonkurenčně nejvýhodnější je pro většinu návštěvníků varianta spaní v národních parcích. Je tam ale potřeba včasná rezervace. Místa jsou s ohledem na přijatelnou cenu a kvalitu vybavení omezená. Dají se pořídit chaty pro 2 - 10 lidí, stanová místa nebo místa pro campingové vozy. Rezervace je možná až na 11 měsíců předem. Lze objednávat online, kdy se okamžitě plná platba za rezervaci strhává z kreditky. Už jsem si vyzkoušel i rušení a peníze přišly zpět během asi 10 dnů.
Existuje ale fígl využít rezervaci přes telefon, která umožňuje platbu oddálit. Osobně jsem tuto metodu nezkoušel.
Začátkem května nebyly v kempu Satara na termín 10.října žádné chatky k dispozici. Už jen místo na stany. Ještě, že jsem to stihnul včas.
Údajně je v podobných případech ještě šance počkat na uvolnění některých rezervací měsíc před termínem příjezdu. Do té doby se vrací peníze v plné výši.
Za každý den strávený v některém parku se navíc platí tzv. Conservation fee za každou osobu. Třeba pro nejslavnější Krugerův park to je 192 ZAR za osobu a den (zhruba 500Kč). Slevy mají pouze obyvatelé JAR a některých okolních zemí. Pro ostatní cizince existuje jediná rozumná možnost = koupit tzv."Wild Card". Ta platí jeden rok. Cena pro dva dospělé do konce října 2012 je 2195 ZAR. Je to čtyřnásobně víc než platí místní :-(. Tuhle variantu tedy zvolíme i my.
Od 1.června 2012 navíc zavádějí v národních parcích speciální místní daň (community levy) ve výši 1% z ceny rezervace.
Po národních parcích se návštěvníci přesunují vlastními vozy. Pro pohyb platí přísná pravidla. Rozhodně se turisté nemohou pohybovat mimo oficiální cesty nebo vystupovat z vozu mimo vyznačené prostory. Všichni také musí opusti park do určité hodiny. Buď do předem zajištěných kempů uvnitř parku nebo z parku úplně odjet. Časy otevření i zavření bran se v průběhu roku mění podle východu a západu slunce.
To co je pro JAR při rezervaci ubytování typické, jsou většinou hodně omezené možnosti zrušení na poslední chvíli. Naprostá většina zařízení, včetně národních parků, má hranici kolem 30 dnů před příjezdem. Potom už je část nebo celá zaplacená částka nevratná.
Nejlepší rezervace se mi podařila v Kapském městě. Tam jsem na agodě "chytil" buď akci nebo chybu - za 26$/noc pokoj se samostanou koupelnou a internetem ve slušně hodnoceném B&B. Sice bez snídaně, ale cena je neuvěřitelná.
K dnešnímu dni mám zajištěné ubytování po celé trase s výjimkou odjezdu z Kreugerova parku po tzv. Panorama Route. Bude se jednat o dvoudenní nejdelší přejezd do provincie KwaZulu-Natal o délce zhruba 900km za dva dny. Nevím ještě jestli pojedeme přes Svazijsko nebo ho objedeme. V JAR se zásadně nedoporučuje cestovat autem po setmění. Hlavním důvodem je možnost srážky s někým nebo něčím. Už byly i případy srážky s hrochem na dálnici. To bych opravdu zažít nechtěl. Takže se budeme snažit jezdit pouze za denního světla.
Na internetu jsem sehnal několik elektronických průvodců v PDF - Rough Guide, Frommer´s a Dorling Kindersley. I po této stránce jsme tedy už vybaveni dostatečně.