S blížícím se odjezdem kompletujeme výbavu a řešíme i zdravotní připravenost. Doplnil jsem cestovní lékárničku o speciální tablety vitamínu B, který je obohacený vyšší dávku thiaminu. Ten údajně dezorientuje = "blbne" komáry. Tak nám to snad pomůže i proti těm africkým. A kdyby ne, tak B-čko určitě neškodí a předávkování nehrozí.
S manželkou jsme se nechali pro jistotu očkovat i proti žloutence typu "B".
Repelenty jsem koupil už dřív. Podle zkušeností a doporučení je nejúčinnější látka DEET. Máme tedy impregnaci a dva spreje z řady Predator. K tomu jsem pořídil dva balíčky mucholapek - pro jistotu.
Stále jsem sledoval jestli se neuvolní v kempu Satara (Kruger) ubytování s kuchyňkou. To už v době dubnové rezervace nebylo dostupné. A stalo se :-). Objevila se jedna chatka BD3E, tak jsem neváhal a okamžitě online doplatil cenový rozdíl. Teď už jsem tedy s ubytováním naprosto spokojen.
Dohledával jsem i vízové záležitosti pro průjezd Lesothem. Na stránkách MZV jsem objevil dokument s nótou, že čeští občané mohou do Lesotha cestovat bez víz. Doufám že i tenhle výlet tedy bude bezproblémový.
Už od začátku řeším i internet a telefonování. S internetem to není až tak slavné. Ne, že by JAR byla zaostalá - problémem jsou zákony, pokrytí a ceny.
V národních parcích by měl být dostupný pouze bezdrátový mobilní internet. V Krugerově parku navíc jen v okolí kempů v pomalé verzi GPRS. K tomu asi i slabý signál.
Ve většině B&B internet má být zdarma, ale někde si ho nechají zaplatit zvlášť.
SIM karta se dá pořídit pouze proti předložení dokladu a adresy. Snad by to mělo jít i pro cizince. Podle informací na internetových diskuzích by pas a ubytovací adresa měla stačit.
Uvažoval jsem o kombinované kartě s limitem 1GB dat a pár desítkami předplacených minut na telefonování a SMS. Ovšem nabídka, kterou jsem si vyžádal u Vodacomu mě docela šokovala. Za SIM kartu s 1GB dat chtějí 799 randů. Tedy zhruba 2000Kč. Půjčení datového modemu má být zdarma. Vše se dá převzít na letišti v JNB a vrátit v CPT.
Výpůjčka má být kryta kreditní kartou, jako v půjčovně aut. Za ztrátu SIM chtějí 150 randů. V případě modemu mají pokutu 1000 randů. Veškerá volání, SMS a případně překročení datového limitu (2,5 ZAR/MB)půjde k tíži kreditky. Podobného "výhodného" obchodu se tedy účastnit určitě nebudeme.
Podle webu by měl stát předplacený balíček 1GB dat 279ZAR a 500MB je za 159ZAR.
Díval jsem se na T-Mobile a u nás se dá datová karta pořídit za 299Kč s limitem 500MB a možností volání/SMS. Jak je vidět, tak Česká republika nepatří k tomu úplně nejdražšímu na světě v oblasti mobilních služeb.
Zkusíme to tedy zařídit až na místě mimo letiště a pouze v předplacené variantě. Rád bych alespoň místní SIM kartu na volání pro případ nouze. Karta by měla v obchodech stát pár randů a dokoupíme k tomu trochu minut.
Nakonec je ale možné, že jihoafrický blog nebude až tolik online jako ty blogy minulé. Psát se budu snažit skutečně online. Jen to uvěřejnění bude mít třeba zpoždění. Začátek cesty od Krugeru, přes Svazijsko a Hluhluwe park bude 5 nocí po sobě v bezinternetové divočině.