01 ledna 2019

Jaro 2019 - Izrael a Jordánsko


Izrael byl už také několik let na našem seznamu zajímavých destinací. Je to místo asi nejvíc spojené s naší křesťanskou a kulturní historií.
Jak už jsem několikrát psal, tak náboženská víra je mojí osobě cizí. I přesto si myslím, že je dobré se podívat na místa, kde se to jen hemží jmény bájných historických postav a s nimi spojených událostí.
Poprvé použijeme pro letecký přesun společnost Ryanair, která zahájila přímé lety z Prahy do Eilatu. Zkušenosti s nákupem jejich letenek jsem neměl a ukázalo se to chvíli po jejich nákupu. Sice jsem si pročítal nějaká diskusní fóra, ale nějak jsem to všechno neuhlídal.
Letenky jsem kupoval už v červenci 2018 na poslední dva týdny v březnu. Tehdy končí v Eilatu sezóna a tedy lety od Ryanairu.


O tom, že ceny letenek jsou u Ryaniru hodně flexibilní jsem si přečetl. Postupně nejprve klesají a pak zase rostou. Chtěl jsem ale mít jistotu, že na náš čtyřhodinový let budeme mít místa podle našeho výběru a že nebudeme vybírat z přebraného. To, že asi nebudou nejlevnější, mě až tolik netrápilo. Protože cena té nejvyšší varianty letenek "Flexi Plus" byla podle mého názoru přijatelná. Zpáteční letenka v ceně 5400Kč za kus včetně všech potřebných zavazadel. To jsem si tedy myslel. Tady mě Ryanir nachytal. U prostředního tarifu "Plus" je v ceně i podpalubní 20kg zavazadlo. Zatímco u toho našeho "Flexi Plus" je to jediná položka, která v ceně chybí.


Je to viditelné, jen jsem to přehlédl. Takže jsem jedno podpalubní zavazadlo musel dokoupit. Ovšem když se na to zapomene při nákupu letenek, už je to potom o dost dražší. Místo 650Kč za jednu cestu z toho je najednou přes 1000Kč za jeden let. Já jsem na tu chybu přišel hned druhý den, ale to už je jedno.
Na konci prosince 2018 stojí identické zpáteční letenky zhruba o 1100Kč za kus méně :-(.
Asi bych teď při nákupu zvolil jen tu variantu "Plus". Chybami se člověk nejvíc naučí.

Když už budeme kousek od Jordánska, byla by škoda nenavštívit i top atrakce na druhé straně hranice. Pro nás to je Petra a Wadi Rum.
Po letenkách následovalo hrubé plánování trasy včetně objednání aut a ubytování.
Oblast Izraele a Jordánska v sobě skrývá dvě rozdílné kultury - židovskou a arabskou. Ty mají svá specifika už například dodržováním nepracovních dnů. V arabském světě to je pátek, v tom židovském pátek odpoledne a sobota. S arabským přístupem k svátečnímu dni už jsme se potkali v Turecku i v Malajsii. Ani v jedné zemi se nás to nijak nedotklo. Kromě omezení vstupu do mešit všechno pro turisty fungovalo bez limitů.
Jak jsem zjistil následně, tak Izrael je podstatně silnější káva. I půjčit nebo vrátit auto od pátku odpoledne do soboty je téměř nemožné. Tomu jsme museli uzpůsobit plán. Tento průzkum naštěstí proběhl už před nákupem letenek. Proto letíme v pondělí a vracíme se v pátek večer. Takže šabat nás omezí jen jednou.
Hranice z Eilatu do Aqaby má otevírací dobu od 8:00 do 20:00. První noc tedy musíme strávit v Izraeli a hned ráno se přesuneme do Jordánska. Po třech nocích se vrátíme zpět a projedeme Izrael.
Přechod Izrael / Jordánsko je kromě času povoleného průchodu zajímavý i nejrůznějšími poplatky. Směrem z Izraele se platí výstupní taxa něco přes 100 šekelů (1 NIS = 6 Kč) za osobu. V Jordánsku zase preferují pobyty na více nocí. Kdo chce vidět Petru při jednodenní návštěvě, zaplatí dražší vstupné a navíc nemalý peníz při přechodu hranic zpět do Izraele. Pokud turista v Jordánsku stráví alespoň 3 noci, měl by mít návrat bez "pokuty".
S autem z půjčovny nelze překročit hranici. V obou zemích jsem je musel vyřešit samostatně přes Rentalcars. V Izraeli je omezením čas vrácení auta. Po 14.hodině v pátek nefunguje v Eilatu žádná půjčovna. A jak mají napsáno na webové stránce, auto se bez obsluhy nedá vrátit.
V Jordánsku je na hranicích známá taxikářská mafie, která převáží turisty do města Aqaba za trochu nadstandardní paušální ceny. Nejlevnější rezervace auta byla totiž z centra Aqaby.
Ubytování jsem vyřešil primárně přes booking a pro jednu noc jsem využil nastřádáné bonusy u agody.
Většina ubytování, které jsem s předstihem rezervoval, je už teď vyprodaná.

P.S.
Zkoušel jsem s předstihem objednat vstupenky na tour ke Zdi nářků. V průběhu objednávání v pátek zhruba v 15:20 mi stránka přestala fungovat a objevil se na ní nějaký hebrejský nápis.


Pan google pomohl = začal šabat. Ani počítače v Izraeli nemohou o šabatu pracovat :-).