31 května 2022

Přesun k Moherským útesům

Dnešek byl odpočinkový s přejezdem lehce přes 100 kilometrů. Snídani jsme si objednali až na 8:30. Ubytování bylo opravdu na úrovni. Přitom cena byla obdobná jako jinde. Krásně servírovaná snídaně na nádherném porcelánu.
Cílem bylo dojet k jedné z nejturističtějších atrakcí Irska - Moherským útesům. Zvolil jsem přejezd trajektem. Ten sice není nejlevnjěí (20€), ale 5 kilometrů lodí nám ušetřilo 100 kilometrů a hodinu jízdy autem. Na druhém přehu jsme zamířili na dvě místa poblíž městečka Kilkee. Přímo uprostře mají hezkou pláž, ale 14 stupňů moc turistů nepřilákalo. Nebyl tam nikdo.
Kilkee cliffs
Moc krásně tady kvetou kolem silnic trávničky
Pollock holes jsou přírodní mořská jezírka, kde se návštěvníci koupou.
Posledním zastavením byl začátek Moherských útesů - Moher tower. Tady funguje soukromé placené parkoviště. Bylo téměř plné. Odtud se musí pěšky asi 20 minut do mírného kopce. Jaké bylo překvapení, že tam na velkém parkovišti stálo několik aut. Byla tam svatba a krásný Rolls Royce.
Jak se ukázalo, tak auta svatebčanů se na horní parkoviště dostala na zvláštní povolení majitelky. Jinak tam je příjezd znemožněný. Ale pár lidí tuhle situaci využilo k bezplatnému parkování přímo nahoře.
Od Moherské věže vedou turistické cesty podél útesů

29 května 2022

Zázraky se dějí, na třetí pokus to vyšlo

V pátek v noci se mi ozval kapitán, že se mu na neděli uvolnila dvě místa na Skellig islands. V 7:45 v přístavu zanmenalo vstávat v 5:45 a vyjet v 6:15, abychom měli nějakou rezervu. Jeli jsme tedy 70 kilometrů zase zpět do Portmagee. Naštěstí do dalšího ubytování to bude jen asi 120 kilometrů. Tahle trocha obětí se vyplatila. Měli jsme fantastické počasí. Jen při zpáteční cestě byly trochu vyšší vlny, ale nic divokého. Dnes tedy hlavně obrázky
Nahoru vede přes 600 nekonečných schodů
Poslední část schodů je zpočátku skrytá
Následující fotka je z mobilu bez jakéhokoliv přiblížení. Někteří jedinci jsou téměř dokonale flegmatičtí.
Manželka zaparkovala v nižčích partiích a věnovala se focení ptáků
Po návštěvě velkého ostrova jsme ještě absolvovali okružní cestu kolem něho.
Poslední fotky jsou z manželčiných úlovků

Poloostrov Dingle

Dnešním cílem byl poloostrov Dingle, který je nejzápadnějším pevninským bodem Irska. Osobně mi to přišlo možná i zajímavější než ten nejvíc známý včerejší poloostrov Kerry. Hned první zastávka byla dobrá rozcvička. Vylézt na kopec s převýšením asi 200 metrů. K věži se jménem Eask tower. Je na soukromém pozemku a platí se vstupné 2€. Paní majitelka má hned naproti farmu.
Následoval přejezd na scénickou silnici Slea Head Drive. Na úplné špičce polostrova je místo známé ze Star Wars - Dunmore Head. Cestou jsem zaslechl výkonné motory aut a potom i uviděl auta. Byly to rallye veteráni odhadem ze 70.let. Nejdřív to bylo na parkovišti u restaurace
Zastavil jsem za nejužším místem a pustil dron. Tam mě vyfotil franouzský turista. Tka jsme ho poprosil ať mi fotku pošle mailem. Tady je
A pak nečekaně projížděla jednotlivá auta kolem nás. Alespoň pár kousků
Při krátkém přejezdu k Dunmore Head nastala občasná situace kdy se dvě auta nevejdou. Tak jedno musí vycouvat. Tady to bylo vylepšené soubojem autobusu s obytňákem. Ten menší musel složitě manévrovat zpátečkou do širšího místa.
Dunmore Head je taky pěší výprava s převýšením.
Předposlední stanicí bylo Gallarus Oratory. Údajně stará křesťanská stavba.
Nakonec byl průjezd průsmykem Conor Pass
V jedné vesnici horlivě prostestují proti sítím 5G. Takže na celém polosotrově jsem si nevšiml ničeho lepšího než 3G internetu. Magoři jsou všude.
Náročný den si zasloužil odměnu večeří v našem ubytování, kde je i tradiční irský bar. Přestože jsem téměř abstinent, musel jsem k fish and chips ochutnat Guiness. Popravdě mi to moc nechutnalo, bylo tam málo bublinek.